Zdrowe, proste, wielofunkcyjne - nowoczesne meble szkolne
Przestrzenie szkolne to miejsce, gdzie nasze dzieci spędzają ogromną część swojego czasu.
Coraz częściej zadajemy sobie pytanie o jego wpływ na zdrowie uczniów z różnych grup wiekowych.
Jakość przestrzeni oferowanych przez placówki edukacyjne zaczyna być poddawana dyskusji w miarę, jak świadomość problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy rośnie.
Zapotrzebowanie najróżniejszych użytkowników znajduje odpowiedź w rozwijającej się ofercie mebli. Zaczynamy zastanawiać się, co możemy zaoferować uczniom, aby chętniej i lepiej wykonywali swoje codzienne zadania,
siedząc na szkolnych krzesłach do biurek. Aby czas spędzony w szkole był zdrowy dla ich kręgosłupów i pozytywnie stymulujący, warto sięgnąć po najnowsze rozwiązania z branży mebli szkolnych.
Zadania mebli szkolnych
Rodzice, wysyłając dziecko do szkoły, oczekują, że zaangażuje się ono w maksymalnym stopniu w realizację zadań rozwojowych, zdobywając wiedzę i kompetencje zgodnie ze stawianymi przed nim wymogami.
Czy jednak warunki, w których przebywa, dają taką możliwość? Czy pozwalają na dobre samopoczucie i koncentrację po wielu godzinach przebywania w wymuszonej pozycji? Bywa z tym bardzo różnie,
a jaki jest wpływ tych czynników na naszą efektywność nikogo pracującego przy biurku nie trzeba przekonywać. Ból pleców, bóle karku, wady postawy,
zaburzenia napięcia mięśniowego, bóle głowy i zaburzenia koncentracji to tylko kilka najpowszechniejszych skutków ubocznych siedzenia przy nieergonomicznych stanowiskach.
Aby do tego nie dopuścić należy zadbać o bezpieczeństwo i wygodę tworzonych stanowisk. Przede wszystkim kluczowe jest dopasowanie mebli do wzrostu użytkowników. Biurka i krzesła uczniów powinny więc być np. regulowane.
Jeśli regulowany stelaż do biurka nie wchodzi w grę, rozwiązaniem są meble szkolne w różnych wymiarach, tak aby odnalazły się na nich wygodnie wszystkie dzieci.
Normy dla branży dokładnie regulują przedziały ich wysokości i kolory obowiązujących oznaczeń. Kształt mebli szkolnych powinien sprzyjać zajęciu przez dziecko zdrowej pozycji przy biurku i pozostanie w niej przez kilka godzin dziennie.
Kluczowe jest dokładne rozpoznanie funkcji, którą ma on pełnić - innego rodzaju rozwiązań poszukiwać będziemy, kupując meble do klas szkolnych, a innego tworząc przestrzeń odpoczynku w szkolnej świetlicy lub strefę relaksu na korytarzu.
Cechy dobrze zaprojektowanych mebli szkolnych
Dobrze wykonane meble szkolne powinny być minimalistyczne w formie i maksymalnie bezpieczne. Ich kształt i materiały, z których są wykonane, odpowiadać muszą najściślejszym wymogom bezpieczeństwa.
Im prostsza forma, tym mniejsze ryzyko wypadków lub uszkodzeń i łatwiejsze utrzymanie w czystości. Niezbędna jest stała kontrola jakości, która wyłapie i wycofa z użytku egzemplarze uszkodzone lub niestabilne.
Wysoka jakość nabytych mebli szkolnych to gwarancja wielu lat ich pomyślnego korzystania z nich. Ich projekt obejmuje wszystkie aspekty - czas spędzony przez uczniów za biurkami,
ułatwienie pracy serwisowi sprzątającemu oraz możliwość wygodnego magazynowania krzeseł, tak aby produkt był satysfakcjonujący na każdym etapie użytkowania.